en pl
Zjęcie

Piwnica (fot. Mateusz Myszkowski)

zobacz całą galerię ]

 

więcej ]

 
Kup biletImage

Ministerstwo Ochrony Środowiska

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

Image

NFOŚ i GW

 

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Aktualności » Europejski Tydzień Leśny

Europejski Tydzień Leśny

2017-10-02 13:45:41

 

W dniach 9 – 13 października będzie trwał czwarty już Europejski Tydzień Leśny. Po raz pierwszy obchodzony był w 2008 roku i od tamtej pory stwarza okazję do dyskusji na temat leśnictwa i sektora leśnego, a także jest unikatowym forum do promocji zrównoważonej gospodarki leśnej.

W tym samym czasie w Warszawie pod hasłem „Lasy nasze wspólne dobro” odbędzie się Wspólna Sesja Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ oraz Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa FAO LAS2017.

Kluczowymi zagadnieniami Europejskiego Tygodnia Leśnego są:

Ponad 30 milionów hektarów europejskich lasów objętych jest ochroną ze względu na zachowanie różnorodności biologicznej i krajobrazu, a przez ostatnie 15 lat powierzchnia lasów w Europie zwiększała się corocznie o pół miliona hektarów.

Każdego roku biomasa europejskich lasów pochłania średnio 719 milionów ton CO2. To odpowiada około 9 procentom europejskiej emisji gazów cieplarnianych.

Lasy pokrywają ponad jedna trzecią powierzchni lądowej i ich powierzchnia ciągle wzrasta. Zrównoważone zarządzanie lasami pomaga w spowolnieniu efektów zmian klimatycznych oraz redukcji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Las rośnie jak oszczędności na koncie – każdego roku Europa zyskuje prawie 2 biliony drzew, co stanowi odpowiednik około 900 milionów m3 drewna.

Północna Europa posiada najwyższą konsumpcję energii opartej na drewnie na osobę, co odzwierciedla ogólną obfitość zasobów leśnych i znaczenie przemysłu drzewnego w tym regionie.

Zrównoważone zarządzanie lasami – zarówno naturalnymi jak i gospodarczymi jest niezbędne do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. To środek do zredukowania ubóstwa, zmniejszenia deforestacji, powstrzymania utraty leśnej różnorodności biologicznej, zredukowania degradacji lądów i zasobów oraz wsparcia łagodzenia zmian klimatycznych.

Drzewa rosną powoli. Leśnicy, którzy dzisiaj je sadzą nie są tymi, którzy będą je ścinać. Okres do osiągnięcia dojrzałości rębnej świerka wynosi 80-120 lat, dla jodły jest to 90 – 130 lat, a dla dębu 180 – 300 lat, każdy z tych okresów znacznie wykracza ponad ludzkie życie.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat Europejskiego Tygodnia Leśnego:

- http://www.fao.org/about/meetings/european-forest-week/en/

- http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/wydarzenia/iv-europejski-tydzien-lesny


Image

Komentarze [0] | Dodaj komentarz

Facebook