en pl
Zjęcie

Wodospad Magurski fot. Piotr Osyczka

zobacz całą galerię ]

 

więcej ]

 
Kup biletImage

Image

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

 

Image

NFOŚ i GW

Image

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Aktualności » Brak poszanowania dla przyrody Magurskiego Parku Narodowego

Brak poszanowania dla przyrody Magurskiego Parku Narodowego

2010-03-24 10:30:50

Brak poszanowania dla przyrody Magurskiego Parku Narodowego

Dnia 20 marca 2010 roku na terenie Magurskiego Parku Narodowego pracownicy Parku zatrzymali uczestników Rajdu 4x4. Organizacja Rajdu nie została uzgodniona z Dyrekcją Parku, niemniej jednak takiej zgody nie uzyskałaby, gdyż jest to sprzeczne z duchem ustawy o ochronie przyrody.

  Organizatorzy na stronie www.magazyn4x4.pl/forum/viewtopic.php?f=40&t=63 podawali jakoby rajd ten miał się odbyć z szacunkiem i poszanowaniem dla przyrody Beskidu Niskiego, a jednocześnie stawiali wobec uczestników wymagania:
 - posiadanie samochodu terenowego wyposażonego min. w opony AT
 - posiadanie minimalnego wyposażenia terenowca: lina, łopata, siekiera pas ochronny na drzewa mile widziane
wyciągarki.
  Obrazuje to brak wyobraźni co do istoty parku narodowego, jego wartości przyrodniczych oraz zasad, które obowiązują poruszających się po jego terenie.

Image

Image


  Brak szacunku i poszanowania dla przyrody Magurskiego Parku Narodowego przez organizatora i uczestników rajdu stanowił podstawę do ich ukarania za nielegalny wjazd samochodów na teren Parku i zniszczenia siedlisk:
- Łąka mieczykowo-mietlicowa Gladiolo-Agrostietum capillaris  siedlisko przyrodnicze Natura 2000 6510 – Niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie,
-Tłok wrzosowy Calluno-Nardetum strictae  zbiorowisko należące do siedlisk Natura 2000 6230 – Zachodniokarpackie murawy bliźniczkowe.

Image

Image

  W związku z powyższym incydentem zwracamy się z apelem i pytaniem do internautów:
- Czy pierwotny instynkt „człowieka-zdobywcy” winien się objawiać poprzez „podbijanie” ostatnich enklaw przyrody występujących na 1% terenu Polski podlegającemu ochronie w postaci parków narodowych?
- Czy istnieje chociaż jeden aspekt, który w tej formie spędzenia wolnego czasu uwidacznia szacunek i poszanowanie przyrody?
- Panowie zdobywcy – jakie byłoby Wasze samopoczucie, gdyby ktoś do Waszego domu wjechał samochodem, quadem czy motorem w imię szeroko pojmowanej wolności oraz „szacunku i poszanowania Waszej rodziny”?

 

Komentarze [26] | Dodaj komentarz

no to juz jest kpina
hahaha no teraz to mi ręce opadły.. debilu bo inaczej nie mogę Cie nazwać, mylisz pojęcia i nie wiesz czym różni sie rajd od zlotu?? a to, że zlot inaczej zebranie sie kilku znajomych posiadających auta sportowe, 4x4, cywilne itd chcących przejechać danym odcinkiem drogi publicznej trzeba zgłaszać i czekać na pozwolenie przejazdu droga publiczną jest totalną bzdurą :) widzę,że ani ty ani nikt z mpn nie zbadał tej sprawy dogłębnie mało tego z tego co mi wiadomo, to panowie leśniczowie badz jak kto woli straż parku potrafili pstrykać foty uczestnikom ZLOTU 4x4 na polach prywatnych w miejscowości Ożenna nie będących we władaniu mpn.. to juz jest lekka przesada i pracownikowi MPN z błękitnego Tyrano:) funkcja zbytnio uderzyła chyba do głowy.. pozdrawiam
2010-05-23 15:59:24 | igor

Szczególne uszanowanie przyrody...
Z tego co pamiętam to w parkach narodowych pomijając zakaz zaśmiecania i kilka innych, zwraca się szczególną uwagę na zachowanie ciszy i spokoju... jeżeli kilka/kilkanaście samochodów 4x4 faktycznie potrafi cicho i bezgłośnie się poruszać to gratuluję ich kierowcom zdolności i proszę o prywatne lekcje bo mi to moim nie wychodzi. droga faktycznie jest publiczna ale fakt istnienia MPN powinno się uszanować. Rajd ani nie był zgłoszony ani pozwolenia na niego nie było. Taka podejrzewam jest prawda. Spróbujcie takim autem komuś po polu albo prywatnym lesie przejechać... Daj Bóg żeby właściciel wiatrówki nie miał. Gdyby rajdowcy z drogi nie zjechali pewnie by to jakoś przeszło ale poznaję tą łąkę, faktycznie - siedlisko objęte systemem ochrony "Natura 2000", rośnie tam co najmniej kilka gatunków podlegających w naszym kraju ścisłej ochronie gatunkowej. Polskie prawo może ukarać za zniszczenie takowego nawet na własnym polu. Tylko trzeba by to było legalnie udowodnić. Jeśli natomiast chodzi o wycinkę drzew - tu faktycznie Dyrekcja po wycięciu mogłaby drewno w lesie zostawić a nie pozyskiwać i sprzedawać. Tak samo odstrzał zwierzyny, zamiast dewizowców - przecież są lokalni... byłby wilk syty i owca cała...
2010-05-09 21:39:10 | Włóczykij

park
ten park to jest jedna wielka pomyłka, wraz z idiotą Szafrańskim na czele
2010-05-07 11:28:57 | lol

czy aby napewno rajd???
nie mogę zrozumieć jednego idiotyzmu dlaczego dyrerkcja nazwała,ten rajd nielegalnym bo w 1 mijscu zjechali z drogi asfaltowej publicznej i przejechali 150 m??? a jak by nie zjechali to był by legalny?? czy może każdy przejazd więcej niż 1 terenówką to rajd a może komuś pojęcia sie pomyliły bo z tego co wiem to nie był rajd... prawda jest taka ze szanowni urzędnicy Dyrekcji MPN nie zadali sobie nawet kszty trudu, żeby zbadać sprawę, zapewne Pan dyrektor nie przepada za organizatorem i dlatego nakręcił aferę niewartą złamanego grosza... nie ładnie ooojjjjjjjjj nie ładnie tak postępować skoro ma się do kogoś uprzedzenia... generalnie moim zdaniem nie warto przyjechać do tego pożal się parku bo jeżeli zjedzie się z drogi bądz pójdzie na grzyby do lasu można znaleźć się na stronie MPN za to że niszczy sie przyrodę.. najlepiej niech dyrekcja ogrodzi drutem kolczastym cały park wtedy nikt na pewno przez PRZYPADEK nie wjedzie ani nie wejdzie.. to co widzę co wyprawia dyrekcja i pracownicy jest jakąś wielką kpiną.. a teraz do M... może i racja koszenie traw żeby łąki nie zarastały ale czy to nie jest aby dewastacja i niszczenie przecież sprzet rolniczy powoduje gorsze zniszczenia niż przejechanie autem po śniegu.. propomnuję przyglądnąć czy aby wszyscy pracownicy sa tacy święci za jakich się uważają..:D przypomina, że wojnę zacząć to nie żaden problem..
2010-04-28 01:53:35 | igor

nielegalny rajd po magurskim
Proszę państwa na tym terenie gospodarują wykształceni i doświadczeni ludzie, oni naprawdę wiedzą co robią, jeżeli ta łąka jest wykaszana to tylko po to by nie następowała na niej sukcesja wtórna(zarastanie przez drzewa). Zwracam się do ludzi organizujących takie rajdy i qadowców -szanujcie chociaż trochę nasze lasy i parki (nie tylko narodowe), a do wszelkiego rodzaju ekologów mam pytanie wytoczyliście wręcz wojnę o dolinę rospudy, to dlaczego nie pomożecie w zwalczaniu tego typu zjawisk??
2010-04-23 17:57:21 | M

strona 1 z 6 | następna »
Facebook