en pl
Zjęcie

Las wiosną (fot. Mateusz Myszkowski)

zobacz całą galerię ]

 

więcej ]

 

Lokalne tradycje pszczelarskie
2017-08-10 14:45:11

Miód jest pyszny i zdrowy, a pszczoły to niezwykle pożyteczne, a ponadto całkiem sympatyczne owady. Doświadczony pszczelarz zna wiele skrytych we wnętrzu ula sekretów i podczas tego spotkania chętnie się nimi z Państwem podzieli. Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne otwarte warsztaty, które odbędą się w poniedziałek 14 sierpnia w godzinach 10:00-13:00. Spotykamy się w Domu Ludowym w Mytarzy k. Nowego Żmigrodu. Po wstępnej części, spacerem udamy się do pasieki.

więcej ]

Ministerstwo Ochrony Środowiska

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

Projekty POIiŚ

NFOŚ i GW

 

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Aktualności

Lokalne tradycje pszczelarskie
2017-08-10 14:45:11

Miód jest pyszny i zdrowy, a pszczoły to niezwykle pożyteczne, a ponadto całkiem sympatyczne owady. Doświadczony pszczelarz zna wiele skrytych we wnętrzu ula sekretów i podczas tego spotkania chętnie się nimi z Państwem podzieli. Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne otwarte warsztaty, które odbędą się w poniedziałek 14 sierpnia w godzinach 10:00-13:00. Spotykamy się w Domu Ludowym w Mytarzy k. Nowego Żmigrodu. Po wstępnej części, spacerem udamy się do pasieki.

więcej ]

Obserwacje ptaków szponiastych
2017-08-10 07:53:23

Sierpień to wspaniały czas na obserwacje ptaków szponiastych w Magurskim Parku Narodowym i w jego otulinie. Ptaki dorosłe i coraz więcej młodych, które wylatują już z gniazd uwijają się przy polowaniach i zabawach powietrznych mających znaczenie w ich życiu socjalnym. Wykoszone łąki z belami siana, pastwiska ze zwierzętami gospodarskimi płoszącymi ofiary ptaków są doskonałymi terenami łowieckimi orlików krzykliwych, muszołowów, pustułek, błotniaków stawowych i łąkowych.

więcej ]

Warsztaty otwarte Rośliny zielarskie
2017-08-04 13:38:13

Poważne choroby wymagają konsultacji z lekarzem, ale wielu dolegliwościom możemy zapobiec lub wyleczyć je domowymi, tradycyjnymi metodami. Jak ochronić siebie i bliskich przed jesiennym przeziębieniem? Czym posmarować obolałe stawy? Oto nadarza się okazja by dowiedzieć się jak mądrze korzystać z dostępnych na wyciągnięcie ręki darów natury. Spotykamy się w środę 9 sierpnia o godzinie 16:00 w domu ludowym w Jaworzu w gminie Nowy Żmigród. W budynku przewidziana jest pierwsza część spotkania, następnie udamy się na spacer w poszukiwaniu ciekawych i wartościowych roślin.

więcej ]

Za nami kolejne wycieczki
2017-08-04 12:13:39

W tym tygodniu odbyły się trzy warsztaty otwarte z cyklu "Szlak dobrych praktyk przyrodniczych" realizowanego w ramach projektu "Przybliżyć naturę". Pierwsze, prowadzone przez Bartosza Jemiołę, 31 lipca w Foluszu, dotyczyły dzikich roślin jadalnych. Uczestnicy mieli okazję poznać gatunki, którymi można się pożywić, gdy w lesie zabraknie nam jedzenia i takie, które warto wykorzystać jako dodatek do przyrządzanych na co dzień potraw. Kolejne warsztaty skierowane były do młodszych uczestników - 1 sierpnia w Ośrodku Edukacyjnym im. Jana Szafrańskiego w Krempnej, Agata Stadnicka - Futoma pokazywała dzieciom jak wykonywać biżuterię z naturalnych materiałów: sznurków z włókien roślinnych oraz drewnianych koralików, muszelek, nasion i owoców roślin. Podczas zajęć powstały bransoletki i naszyjniki, a także "łapacze snów" - ozdobne sieci, w które według indiańskiej legendy wpadają złe sny, dzięki czemu noce stają się wolne od koszmarów. Trzecie spotkanie, spacer ornitologiczny, miało miejsce 3 sierpnia w Samoklęskach. Wyposażeni w lornetki i aparaty uczestnicy mieli okazję zaobserwować 30 różnych gatunków ptaków. Prowadzący spacer, Wojciech Guzik, szczególną uwagę poświęcił ptakom szponiastym, do obserwacji których doskonale nadawała się trasa naszej wędrówki. Już wkrótce poinformujemy o następnych spotkaniach, do zobaczenia!

więcej ]

Nowy numer MAGURY
2017-08-01 09:46:17

Nowy numer MAGURYZapraszamy do pobierania i czytania nowego numeru czasopisma MAGURA.

więcej ]

Nabór na stanowisko
2017-07-07 14:19:39

Na podstawie art. 8c ust. 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134, z późn. zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie organizacji i przeprowadzania naboru na stanowisko dyrektora parku narodowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 839), Minister Środowiska ogłasza nabór na stanowisko: DYREKTORA BIESZCZADZKIEGO PARKU NARODOWEGO (sygn: K/PN/6/17)

więcej ]

Projekt Szlak Maryjny "Światło ze Wschodu"
2017-07-04 14:03:24

Uprzejmie informuję, że Samorząd Województwa Podkarpackiego rozpoczął realizację projektu Szlak Maryjny ("Światło ze Wschodu") we ramach programu współpracy transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja. Głównym celem projektu realizowanego we współpracy z 12 partnerami polskimi i słowackimi jest opracowanie i wdrożenie spójnego zestawu działań mających na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego, a w efekcie stworzenie nowego zintegrowanego produktu turystycznego w postaci szlaku pielgrzymkowego, opartego na sanktuariach i miejscach kultu maryjnego, który uwidoczni kulturowe, przyrodnicze, historyczne, społeczne i duchowe wartości pogranicza polsko-słowackiego. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na naszej stronie internetowej: http://www.podkarpackie.pl/index.php/turystyka/projekty-pl-sk

więcej ]

Po wernisażu wystawy "Karpaty Wschodnie"
2017-07-04 13:59:19

W minioną niedzielę w Ośrodku Edukacyjnym im. Jana Szafrańskiego w Krempnej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "Karpaty Wschodnie". Gościliśmy autora zdjęć, pana Jacka Wnuka wraz z rodziną, a także około 25 osób publiczności. Podczas pokazu slajdów otwierającego wernisaż, autor przybliżył zgromadzonym oryginalną i nieco odizolowaną od naszej, kulturę górali żyjących w górach i dolinach Czarnohory, Gorganów, Swidowca i Bieszczad Wschodnich na Ukrainie. Większość tego obszaru zamieszkują Huculi, pokrewna Bojkom i Łemkom grupa górali ruskich. W drugiej części spotkania, wśród wielkoformatowych fotografii na sali wystawowej pan Wnuk podpisywał autorskie, książkowe albumy fotograficzne oraz chętnie odpowiadał na pytania gości.

więcej ]

Zaproszenie foto 2017 "Ptasie historie"
2017-07-04 13:55:29

Serdecznie zapraszamy do Konkursu Fotografii Przyrodniczej Magurskiego Parku Narodowego. Tematem XIII edycji są "Ptasie historie".

więcej ]

Warsztaty otwarte
2017-06-27 14:14:23

Już w najbliższy piątek (30 czerwca 2017) o godzinie 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej odbędą się otwarte warsztaty pt. ?Obserwacje nocnego nieba?. Zapraszamy wszystkich, którym nie udało się dotrzeć do nas na tegoroczną Noc Muzeów oraz tych, którym podobało się tak bardzo, że chcą to przeżyć jeszcze raz!

więcej ]

Facebook