en pl
Zj�cie

Puszczyk uralski fot. Agnieszka i Damian Nowak

zobacz ca�� galeriďż˝ ]

 

wiďż˝cej ]

 
Kup biletImage

Image

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

 

Image

NFOŚ i GW

 

Image

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Akcje edukacyjne » Warsztaty Młodych Odkrywców

Warsztaty Młodych Odkrywców

Co to jest?

Warsztaty Młodych Odkrywców to akcja prowadzona przez pracowników MPN podczas zimowych ferii szkolnych dla dzieci, spędzających w Parku ten okres. Najczęściej są to dzieci mieszkające w okolicy.

Jak akcja jest prowadzona?

W ciągu dwóch tygodni ferii zimowych codziennie w Ośrodku Edukacyjnym odbywają się dwugodzinne warsztaty, których tematyka związana jest z MPN. Część zajęć realizowana jest w terenie. Podczas krótkich wycieczek uczestnicy zajęć wcielają się w rolę młodych odkrywców. Starają się – pod okiem pracownika Parku – zaobserwować konkretne elementy przyrody, dostrzec ich rolę w ekosystemie i wzajemne powiązania. Poszczególne zajęcia obejmują dosyć wąską tematykę, zawsze jednak dotyczą najbliższego terenu, tak aby wszelkich obserwacji można było dokonać na miejscu. Cykl warsztatów tworzy jedną całość. Przez wszystkie dni uczestnicy tworzą wspólne dzieło, do którego dodają pojedyncze elementy związane z tematem poszczególnych zajęć. Podsumowaniem dwutygodniowych spotkań jest ukończona praca plastyczna, do obejrzenia której zostają zaproszeni rodzice. W cykl zajęć wpisane są też dni, podczas których dzieci grają w różne gry i zabawy. Na zakończenie warsztatów odbywa się konkurs, podczas którego uczestnicy mogą się wykazać wiedzą i umiejętnościami zdobytymi na zajęciach.

Pierwsze warsztaty odbyły się podczas ferii zimowych w 2012 roku. Tematem spotkań było życie lasu zimą, a na podsumowanie uczestnicy wykonali trójwymiarową makietę okolicy. Do tej pracy wykorzystali różne elementy przyrody, które zbierali podczas wycieczek terenowych. W terenie udało się zaobserwować różne gatunki drzew oraz ptaków. Dzieci bardzo chętnie uczyły się rozpoznawania bezlistnych pędów i tropów zwierząt odbitych w śniegu. Podobało im się także samodzielne dokonywanie pomiarów wysokości drzew bez użycia specjalistycznego sprzętu. Okazało się, że każde dziecko ma w sobie małego odkrywcę, wystarczy mu tylko wskazać odpowiednią drogę.


Dlaczego ją prowadzimy?

Zastanawiamy się niejednokrotnie, jak mówić do ludzi, żeby nasz przekaz do nich dotarł. Odpowiedź jest prosta – mówić tak, żeby nas słyszeli. Oznacza to, że trzeba przekazywać komunikaty w języku, który jest dla odbiorcy zrozumiały, prosty i czytelny.  W ten właśnie sposób chcemy przekazywać wiedzę dzieciom. Najwłaściwszą formą zajęć, adekwatną do kreowania postaw, zachęcenia do działań proekologicznych, emocjonalnego zainteresowania ochroną środowiska są warsztaty, w których uczestnicy biorą czynny udział. Kreatywne i emocjonalne zaangażowanie pozwala na głębsze zainteresowanie się tym tematem i głębsze zmotywowanie do wykorzystania zdobytej wiedzy w przyszłych zachowaniach. Zajęcia warsztatowe są bardzo lubiane przez dzieci, młodzież, ale także i dorosłych ze względu na to, że każdy z uczestników jest równie ważny, każdy może coś wnieść od siebie i rzeczywiście wnosi.

Większość zagrożeń dla środowiska naturalnego wynika z braku świadomości ludzi w tym zakresie, dlatego tak ważna jest edukacja, która powinna być elementarnym działaniem podejmowanym na rzecz ochrony przyrody. Należy także wykorzystać do jej prowadzenia wszystkie dostępne możliwości – w szczególności aktywnie wychodzić ze swoją ofertą do społeczeństwa.

Kilka zdjęć na koniec

Image

Image

Image

Image

Image

Relacja z Warsztatów Młodych Odkrywców 2012 tutaj

Facebook