en pl
Zjęcie

Dziewięćsił bezłodygowy fot. Stefan Michalik

zobacz całą galerię ]

 

więcej ]

 
Kup biletImage

Image

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

 

Image

NFOŚ i GW

 

Image

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Edukacja » Ośrodek Edukacyjny » Wystawy » Wystawy stałe

Wystawy stałe

Wystawy stałe

Ośrodek Edukacyjno - Muzealny im. Jana Szafrańskiego funkcjonuje od 2005 roku. Jest to miejsce, w którym możecie Państwo zapoznać się z dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym całego regionu. Prezentowana ekspozycja nie zastępuje wyjścia w teren, ale zachęca do odkrywania przyrody i szerszego jej poznania.

W czerwcu 2019 roku oddano do użytkowania nową ekspozycję umożliwiającą poznawanie przyrody poprzez jej samodzielne odkrywanie za pomocą wielu zmysłów. Uzupełnia ona poprzednią o nowe tematy.

Multimedialny spektakl przyrodniczy

Ta ekspozycja zlokalizowana w jednej dużej sali w formie multimedialnego spektaklu przyrodniczego, gdzie na dioramach prezentowana jest przyroda w czterech porach roku. Przed wejściem do sali przygotowano makro okazy gatunków charakterystycznych dla tego terenu.

Na początku obejrzycie Państwo krótki film, który opowiada o historii kształtowania się obecnego krajobrazu. Dowiecie się między innymi w jaki sposób powstał flisz karpacki, jak wyglądał teren obecnego Beskidu Niskiego w poszczególnych okresach geologicznych oraz kiedy pojawili się tutaj pierwsi ludzie. W dalszej części spektaklu przedstawiany jest jeden rok z życia przyrody tego terenu – w czterech różnych porach roku i w czterech różnych miejscach Parku. W każdym z tych miejsc spędzicie Państwo jeden wirtualny dzień, od świtu do zmroku.

Image

Image

Nowa interaktywna ekspozycja

Głównym tematem tej ekspozycji jest żyzna buczyna karpacka, która jest siedliskiem typowym dla Magurskiego Parku Narodowego. Przez trzy piętra klatki schodowej przenika model buka naturalnych rozmiarów, a na korytarzach umieszczone są interaktywne ekspozytory.

Poziom 0 nawiązuje do środowiska runa i podszytu. Na tym poziomie prezentowane są między innymi: duże drapieżniki i gawra niedźwiedzia z naturalnymi odgłosami, a także kolekcja pni drzew z przestrzennymi modelami ich liści i igieł. Aby dać możliwość wczucia się w rolę obserwatora przyrody stworzono czatownie, w których znajdują się filmy z fotopułapek. Nowością jest zamknięta, wyciemniona przestrzeń, gdzie za pomocą okularów VR doświadczą Państwo nocnego życia w bukowym lesie. Można go także powąchać. Na tym poziomie poznacie również orlika krzykliwego i dowiecie się o jego niezwykłych małych i dużych wędrówkach. Nie brak tu zabaw i gier, które pomogą w odkrywaniu wspaniałości natury oraz pamiątek po dawnych mieszkańcach tych obszarów.

Poziom +1 (antresola) to życie w koronach drzew. Są tu umieszczone ptasie gniazda i dziuple, w których rozpoznawaniu mogą się Państwo sprawdzić. Dominuje tutaj olbrzymie gniazdo orłów przednich wraz z jego mieszkańcami, których poruszającą prawdziwą historię poznacie Państwo podczas zwiedzania. Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą zobaczyć wszystkie treści umieszczone na antresoli dzięki stanowisku do podglądania życia w koronie drzewa zlokalizowanym na poziomie 0.

Poziom -1 przedstawia świat pod ziemią, dlatego główne miejsce zajmuje tu korzeń buka naturalnych rozmiarów. Wędrując po tej przestrzeni natkniecie się Państwo zapewne na starą kamienną piwnicę kryjącą w sobie niezwykłych mieszkańców. Na tym poziomie usłyszymy historie buka, a tuż obok w maleńkim kinie zachwycicie się pięknem przyrody. W długiej części korytarza znajduje się ekspozycja dotycząca łąk, a do swojej kolebki zaprosi Was i opowie swoją historię nadobnica alpejska. Przekonacie się również, że drzewo może mieć swoje drugie życie.

Na całej ekspozycji realizowany jest quiz – podczas zwiedzania wystawy możecie Państwo wykonywać różne ćwiczenia, a poprawność wpisanych na kartę odpowiedzi sprawdzić przy wyjściu w skanerze wiedzy.

 

Image

Image

Image

 

Facebook