en pl
Zjęcie

Nadobnica alpejska fot. Paweł Niemiec

zobacz całą galerię ]

 

więcej ]

 
Kup biletImage

Ministerstwo Ochrony Środowiska

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

Image

NFOŚ i GW

 

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Edukacja » Ośrodek Edukacyjny » Wystawy » Wystawy stałe

Wystawy stałe

Wystawy stałe

Ośrodek Edukacyjny im. Jana Szafrańskiego dysponuje główną salą ekspozycyjną oraz kilkoma mniejszymi wystawami stałymi. 

W sali ekspozycyjnej prezentowany jest multimedialny spektakl przyrodniczy . Na początku widz obejrzy krótki film, który opowiada o historii kształtowania się obecnego krajobrazu. Dowiedzieć się można między innymi w jaki sposób powstał flisz karpacki, jak wyglądał teren obecnego Beskidu Niskiego w poszczególnych okresach geologicznych oraz kiedy pojawili się pierwsi ludzie na tym terenie.
W dalszej części spektaklu przedstawiany jest jeden rok z życia przyrody tego terenu - w czterech różnych porach roku, w czterech różnych miejscach Parku, a na każdym z tych miejsc spędzicie jeden dzień (od świtu do zmroku). 

ImageRok rozpoczyna się przedwiośniem; wycie wilków, blask księżyca i topniejący śnieg to  pierwsze chwile wprowadzające w świat przyrody Magurskiego Parku Narodowego. Przedstawiona w tym miejscu jaworzyna karpacka jest tłem dla drapieżników takich jak ryś, borsuk czy kruki.

Kolejna odsłona, jaką jest diorama druga, wprowadza widza w ciepłą i przepełnioną  śpiewem ptaków wiosnę i wczesne lato. Zaprezentowane zostały tutaj zbiorowiska roślinne takie jak olszynka bagienna, łąka ostrożeniowa i mieczykowo - mietlicowa. Uwagę zwiedzających przyciągają buchtujące dziki, ścinające drzewa bobry oraz wielobarwne kobierce kwiatów zdobiące łąki.

Image Diorama trzecia przedstawia późne lato. Na brzegu suchej łąki żerują sarny, żmija zygzakowata wygrzewa się na kawałku pnia a wśród wysokich traw gronostaj w poszukiwaniu pożywienia staje na dwóch łapach. W oddali słychać odzywającego się  myszołowa, który przysiada na pobliskim krzyżu.

Jesień w Magurskim Parku Narodowym przedstawiona jest na czwartej, ostatniej dioramie. Wśród opadających liści buczyny karpackiej słychać donośny ryk jeleni. Rozpoczął się okres godowy, czyli rykowisko. W pobliżu, nad wartko płynącym górskim potokiem, mysz leśna poszukuje bukowych orzeszków. Po zapadnięciu nocy, w blasku księżyca puszczyk uralski pohukiwaniem informuje inne samce o zajęciu swego terytorium.


Po zakończeniu spektaklu można szczegółowo zapoznać się z różnorodnością przyrody ożywionej i nieożywionej dzięki informacjom zawartym w czterech kioskach multimedialnych . Zawierają one min. teksty o Parku, zdjęcia, filmy a także mapy tematyczne. Ponadto można sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą przy pomocy testów o różnym stopniu trudności.

ImageNa korytarzach Ośrodka Edukacyjnego im. Jana Szafrańskiego można zobaczyć wystawę pni drzew . Gatunki drzew, które występują na terenie Magurskiego Parku Narodowego, ułożone są od najczęściej do najrzadziej spotykanych. Dlatego jako pierwszego zobaczymy buka zwyczajnego, potem sosnę zwyczajną i jodłę pospolitą. Do każdego pnia dołączona jest plansza z liśćmi, owocami i pokrojem danego gatunku drzewa oraz tabliczka z podpisem pnia w języku polskim, łacińskim a także w języku Braille’a (dla osób niewidomych).

ImageNa piętrze Ośrodka mieści się wystawa poroży jeleni i saren oraz czaszek wybranych ssaków MPN. Prezentowane poroża byków jeleni ułożone są zgodnie z wiekiem zwierząt, dzięki czemu zwiedzający może zapoznać się z kształtowaniem się ich w poszczególnych latach życia jeleniowatych.

Facebook