en pl
Zjęcie

Zmierzch w Nieznajowej (fot. Mateusz Myszkowski)

zobacz całą galerię ]

 

więcej ]

 

Podpisanie umowy na nowy projekt europejski
2017-02-23 11:40:51

17 lutego 2017 roku pan Jacek Borek, Zastępca Dyrektora, w imieniu Magurskiego Parku Narodowego podpisał drugą w nowej perspektywie finansowej 2014 - 20 umowę na dofinansowanie projektu ze środków unijnych. Projekt POIS.02.04.00-00-0101/16 Realizacja programu edukacyjnego dla społeczności lokalnej Magurskiego Parku Narodowego "Przybliżyć naturę" realizowany będzie przy wsparciu środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.

więcej ]

Ministerstwo Ochrony Środowiska

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

Projekty POIiŚ

NFOŚ i GW

 

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Aktualności » Martwa para orłów przednich

Martwa para orłów przednich

2010-03-11 10:30:57

Martwa para orłów przednich

W czwartek 4 marca 2010 w miejscowości Kąty znaleziono dwa martwe orły przednie leżące w niedalekiej odległości od martwego lisa. Zdarzenie to zostało zgłoszone na Posterunku Policji w Nowym Żmigrodzie, która wszczęła dochodzenie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jaśle. Po konsultacji z lekarzem weterynarii zajmującym się leczeniem dzikich zwierząt przypuszcza się, że orły padły ofiarą zatrucia po spożyciu padliny lisiej. Jest to nie pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy przy użyciu silnie trującego i niebezpiecznego pestycydu trute są lisy, których padlinę spożywają m.in. ptaki szponiaste, ulegając również śmiertelnemu zatruciu. W ten sposób tworzy się łańcuch bezmyślnej i niczym nieuzasadnionej śmierci wśród wielu gatunków zwierząt, w tym tak rzadkich jak orzeł przedni. Dokładna przyczyna śmierci orłów będzie znana po specjalistycznych badaniach laboratoryjnych.

Image

Image
Para martwych orłów przednich (fot. Damian Nowak)

Orzeł przedni Aquila chrysaetos jest jednym z największych ptaków szponiastych w Polsce. Samiec może ważyć od 3 do 4,5 kg, natomiast samica od 3,8 do 6,6 kg. Rozpiętość skrzydeł może wahać się od 190 do 240 cm. W Polsce jest to gatunek bardzo rzadki, szacuje się, że na terenie kraju gnieździ się około 30 par orła przedniego, z czego ogromna większość w Karpatach, na terenach woj. podkarpackiego i małopolskiego. Można zatem stwierdzić, że strata 1 pary to zagrożenie dla stabilności populacji. Jest to gatunek objęty ochroną ścisłą, za zabicie którego grozi kara. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ma status EN (gatunek silnie zagrożony wyginięciem), chroniony jest również prawem międzynarodowym (m.in. Konwencją Waszyngtońską, Bońską, Berneńską i Dyrektywą Ptasią UE).

Image

Image
Samica orła przedniego, fotografie zrobione końcem stycznia 2010r. (fot. Damian i Agnieszka Nowak)

Para orłów przednich była wcześniej obserwowana, fotografowana i filmowana przez pracowników MPN. Gniazdowała prawdopodobnie poza granicami Parku, w jego otulinie. Jeden z ptaków – samica, miał obrączkę założoną w wieku pisklęcym w 2002 roku w Górach Słonnych koło Sanoka. Stąd wiadomo, że miała ona 8 lat i była w sile wieku rozrodczego. Samiec był osobnikiem dorosłym. Warto zaznaczyć, że orły przednie dość późno osiągają dojrzałość i do rozrodu przystępują w 4-6 roku życia, a ich coroczny sukces rozrodczy szacowany jest jedynie na około 44%. 

Osoby, które posiadają informacje w sprawie martwych orłów proszone są o kontakt z Magurskim Parkiem Narodowym.

Komentarze [13] | Dodaj komentarz

Где купить в Украине Женские япон
Детские часы купить в Украине в интернет-магазине с доставкой наложкой http://xn----8sbwhzpef4b3bg.xn--j1amh/img/m/26-manufacturer_default.jpg
2017-02-12 05:14:12 | ÷ŕńű

Jak można zabić orła
Ludzie są czasami lekkomyślni , zabić orła który jest pod ochroną.Nie mówię że człowiek mógł zabić te dwa orły ale to fakt że człowiek mógł doprowadzić do zabicia tych zwierząt ,prze śmiecenie ,wlewania do wody detergentów . Mieć pojęcie że zwierze też chce żyć
2013-01-03 16:43:57 | Michał Walda

orły 3
No wiadomo , że zatrucie pokarmowe ale chodzi mi czy ptaki zostaną spreparowane na jakąś pomoc dydaktyczną ? odpowie mi ktoś ?
2010-04-16 16:29:07 | rogul

z Magurskiego PN
Martwe orły zostały zawiezione do ekspertyzy laboratoryjnej. Wyniki powinny być znane za kilka tygodni. Jeśli zaś chodzi o muzeum to zapraszamy do Krempnej do Ośrodka.
2010-04-09 09:28:21 | Agnieszka Nowak

orły 2
myśliwi ? a może inaczej ... a co z kłusownikami lub bezmyślnymi wieśniakami ? myśliwi nie robią takich rzeczy ... poza tym wie ktoś co zrobiono z trupkami i czy posłużyły się jako eksponaty w muzeum ? czy może coś innego się z nimi stało ? może niech otworzą jakieś muzeum przed tym PN ? fajnie by było .... za info co się z tymi trupami stało proszę pisać na gg 9839014 z góry dzięki za info
2010-04-02 09:47:36 | rogul1996

strona 1 z 3 | następna »
Facebook