en pl
Zjęcie

Cerkiew w Świątkowej Wielkiej fot. Sławomir Basista

zobacz całą galerię ]

 

więcej ]

 
Kup biletImage

Image

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

Image

NFOŚ i GW

 

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Aktualności » Martwa para orłów przednich

Martwa para orłów przednich

2010-03-11 10:30:57

Martwa para orłów przednich

W czwartek 4 marca 2010 w miejscowości Kąty znaleziono dwa martwe orły przednie leżące w niedalekiej odległości od martwego lisa. Zdarzenie to zostało zgłoszone na Posterunku Policji w Nowym Żmigrodzie, która wszczęła dochodzenie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jaśle. Po konsultacji z lekarzem weterynarii zajmującym się leczeniem dzikich zwierząt przypuszcza się, że orły padły ofiarą zatrucia po spożyciu padliny lisiej. Jest to nie pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy przy użyciu silnie trującego i niebezpiecznego pestycydu trute są lisy, których padlinę spożywają m.in. ptaki szponiaste, ulegając również śmiertelnemu zatruciu. W ten sposób tworzy się łańcuch bezmyślnej i niczym nieuzasadnionej śmierci wśród wielu gatunków zwierząt, w tym tak rzadkich jak orzeł przedni. Dokładna przyczyna śmierci orłów będzie znana po specjalistycznych badaniach laboratoryjnych.

Image

Image
Para martwych orłów przednich (fot. Damian Nowak)

Orzeł przedni Aquila chrysaetos jest jednym z największych ptaków szponiastych w Polsce. Samiec może ważyć od 3 do 4,5 kg, natomiast samica od 3,8 do 6,6 kg. Rozpiętość skrzydeł może wahać się od 190 do 240 cm. W Polsce jest to gatunek bardzo rzadki, szacuje się, że na terenie kraju gnieździ się około 30 par orła przedniego, z czego ogromna większość w Karpatach, na terenach woj. podkarpackiego i małopolskiego. Można zatem stwierdzić, że strata 1 pary to zagrożenie dla stabilności populacji. Jest to gatunek objęty ochroną ścisłą, za zabicie którego grozi kara. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ma status EN (gatunek silnie zagrożony wyginięciem), chroniony jest również prawem międzynarodowym (m.in. Konwencją Waszyngtońską, Bońską, Berneńską i Dyrektywą Ptasią UE).

Image

Image
Samica orła przedniego, fotografie zrobione końcem stycznia 2010r. (fot. Damian i Agnieszka Nowak)

Para orłów przednich była wcześniej obserwowana, fotografowana i filmowana przez pracowników MPN. Gniazdowała prawdopodobnie poza granicami Parku, w jego otulinie. Jeden z ptaków – samica, miał obrączkę założoną w wieku pisklęcym w 2002 roku w Górach Słonnych koło Sanoka. Stąd wiadomo, że miała ona 8 lat i była w sile wieku rozrodczego. Samiec był osobnikiem dorosłym. Warto zaznaczyć, że orły przednie dość późno osiągają dojrzałość i do rozrodu przystępują w 4-6 roku życia, a ich coroczny sukces rozrodczy szacowany jest jedynie na około 44%. 

Osoby, które posiadają informacje w sprawie martwych orłów proszone są o kontakt z Magurskim Parkiem Narodowym.

Komentarze [14] | Dodaj komentarz

Базы - CMS, Доменов, Ключевых слов, Рейm
http://x-bases.ru/promo/x-bases.ru.jpg Сегодня вашему вниманию хочу предложить уникальный магазин с товарами для вебмастеров всех категорий, будь то белые или чёрные способы внутренней и внешней оптимизации. В магазине x-bases.ru предоставлен огромный ассортимент товаров необходимых для успешной работы вебмастера. Ниже предоставлен далеко не полный список, в дальнейшем планирую расширять ассортимент и добавлять трастовые базы для популярного SEO софта! О всех обновления вы можете узнать из этого топика, как только товар будет готов для продажи, об этом уведомлю на данном форуме. Так же я предоставляю услуги парсинга и сортировки, для уточнения подробностей обращайтесь по контактам: ICQ: 2229193 SKYPE: seobasetrust E-MAIL seobasetrust@gmail.com
2017-03-09 21:47:24 | http://x-bases.ru - Áŕçű - CMS, Äîěĺíîâ, Ęëţ÷ĺâűő ńëîâ, Đĺéňčíăîâ č ęŕňŕëîăîâ!

Где купить в Украине Женские япон
Детские часы купить в Украине в интернет-магазине с доставкой наложкой http://xn----8sbwhzpef4b3bg.xn--j1amh/img/m/26-manufacturer_default.jpg
2017-02-12 05:14:12 | ÷ŕńű

Jak można zabić orła
Ludzie są czasami lekkomyślni , zabić orła który jest pod ochroną.Nie mówię że człowiek mógł zabić te dwa orły ale to fakt że człowiek mógł doprowadzić do zabicia tych zwierząt ,prze śmiecenie ,wlewania do wody detergentów . Mieć pojęcie że zwierze też chce żyć
2013-01-03 16:43:57 | Michał Walda

orły 3
No wiadomo , że zatrucie pokarmowe ale chodzi mi czy ptaki zostaną spreparowane na jakąś pomoc dydaktyczną ? odpowie mi ktoś ?
2010-04-16 16:29:07 | rogul

z Magurskiego PN
Martwe orły zostały zawiezione do ekspertyzy laboratoryjnej. Wyniki powinny być znane za kilka tygodni. Jeśli zaś chodzi o muzeum to zapraszamy do Krempnej do Ośrodka.
2010-04-09 09:28:21 | Agnieszka Nowak

strona 1 z 3 | następna »
Facebook