en pl
Zj�cie

Ziołorośla chabra miękkowłosego fot. Stefan Michalik

zobacz ca�� galeriďż˝ ]

 

wiďż˝cej ]

 
Kup biletImage

Image

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

 

Image

NFOŚ i GW

 

Image

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Edukacja » Oferta Edukacyjna » Dla grup zorganizowanych » Ścieżka przyrodnicza

Ścieżki przyrodnicze

Pracownicy MPN prowadzą zajęcia na ścieżkach przyrodniczych. Na terenie Parku znajduje się 6 ścieżek przyrodniczych, najczęściej zajęcia odbywają się na ścieżce „Kiczera”. Czas przejścia z pracownikiem to ok. 2 – 3 h. Maksymalna ilość osób: 30. Zajęcia na ścieżkach odbywają się od wtorku do piątku w godzinach pracy Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna.

Kontakt z Zespołem ds. Edukacji: tel. 441 44 40

Cennik: http://www.magurskipn.pl/index.php?d=artykul&kat=66&art=734

Image

Zapraszamy do zwiedzania ścieżek przyrodniczych istniejących na terenie Magurskiego Parku Narodowego:

1. Ścieżka przyrodnicza Kiczera im prof. Jana Rafińskiego

Image Ścieżka rozpoczyna się w rejonie nieistniejącej wsi Żydowskie, 5 kilometrów na południe od Krempnej. Na jedenastu przystankach, które położone są na 2,5 kilometrowej ścieżce, zobaczyć można różnorodne siedliska i zbiorowiska roślinne istniejące w Parku. Jest to ścieżka interdyscyplinarna, w trakcie jej przejścia poruszane są zagadnienia ogólnoprzyrodnicze oraz dotyczące funkcjonowania Parku. Łagodny przebieg stoków, po których biegnie trasa sprawia, że jest ona przyjazna dla różnych piechurów. Na ostatnim przystanku przygotowane jest miejsce ogniskowe, z którego można skorzystać po uiszczeniu opłaty w OEM. Przejście ścieżki zajmuje około 1,5 godz.


2. Ścieżka przyrodnicza Hałbów - Kamień

Image Ścieżka zaczyna się przy Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum MPN w Krempnej i prowadzi przez Przełęcz Hałbowską, południowe stoki góry Kamień aż do cerkwi greckokatolickiej w Krempnej. Długość jej wynosi 10,4 km i w większości prowadzi przez tereny leśne. Na trasie ścieżki wyznaczono 18 przystanków, na których można się zapoznać z przyrodą Parku oraz niektórymi działaniami ochroniarskimi. Przejście całej ścieżki zajmuje około 3–4 godziny, przy czym można ją podzielić na dwie części: od Ośrodka do Przełęczy Hałbowskiej i tym samym do drogi Krempna – Nowy Żmigród czyli od punktu 1 do 9 – ok. 1–1,5 godziny i od Przełęczy do cerkwi w Krempnej, tj. od punktu 9 do 18 – ok. 2–2,5 godziny. Ścieżka wpisuje się w fragment żółtego szlaku, który na Przełęczy Hałbów łączy się z czerwonym szlakiem turystycznym.


3. Ścieżka przyrodnicza Folusz

Image
Rozpoczyna ona swój bieg w Foluszu przy wejściu zielonego szlaku na teren Magurskiego PN w okolicy wodospadu Magurskiego, a kończy na miejscu dziennego wypoczynku przy zejściu żółtego szlaku z Kornutów w okolicy wychodni skalnej „Diabli Kamień”. Cała trasa ma długość 4 km i można ją przejść w obu kierunkach w czasie około 2 godzin. Najniższy punkt ścieżki (przystanek 1) znajduje się na wysokości 399 m n.p.m., a najwyższy w rejonie przystanku 6 – 570 m n.p.m. Ścieżka biegnie lasem łącząc dwa niezwykle ciekawe i chętnie odwiedzane obiekty geologiczne – wodospad Magurski i wychodnię skalną „Diabli Kamień”. Na trasie przejścia wyznaczono 12 przystanków o różnorodnej tematyce przede wszystkim przyrodniczej ale także historycznej.


4. Ścieżka przyrodniczo – kulturowa Świerzowa Ruska

ImageTrasa ścieżki biegnie pomiędzy wsią Świątkowa Wielka a Przełęczą Majdan położoną niedaleko Bartnego. Ścieżka poprowadzona została wzdłuż potoku Świerzówka, na terenie nieistniejącej już łemkowskiej wsi Świerzowa Ruska. Długość ścieżki wynosi 4 km, ma łagodny przebieg i spacerem można ją przejść w ok. 2 godziny. Na jej trasie można poznać historię nieistniejącej już wsi, kulturę jej mieszkańców oraz przyrodę i procesy, które cały czas zachodzą w tej dolinie, a wszystko to na 8 przystankach ścieżki. Kończy się ona na Majdanie, skąd w kilkanaście minut można dojąć szlakiem żółtym do przełęczy Majdan, przez którą biegnie fragment szlaku czerwonego łączącego szczyt Magury Wątkowskiej ze schroniskiem turystycznym w Bartnem. Przejście ścieżki Świerzowa Ruska ułatwią przygotowane mostki, ławki oraz deszczochron.

 

5. Ścieżka przyrodniczo - historyczna Olchowiec

Image

Powstała w ramach działań MPN i Gminy Dukla współpracującej ze słowacką wsią Wysna Pisana w projekcie "Przez górkę do sąsiada" finansowanego z funduszy europejskich. Jest najdłuższą spośród wszystkich ścieżek przyrodniczych na terenie Parku, jej długość to 11,5 km, a czas przejścia to około 5 godzin. Początkowy i końcowy odcinek ścieżki leżą poza obszarem MPN, w obrębie wsi Olchowiec. Wyznaczono 15 przystankowych i 2 miejsca ogniskowe.

Od początku ścieżki w Olchowcu (450 m n.p.m) do szczytu Baranie (754 m n.p.m.) idziemy wzdłuż żółtego szlaku turystycznego, który został nieco zmodyfikowany na potrzeby ścieżki. Trasa do granicy państwowej biegnie dawnym traktem handlowym na Węgry. Dalej pasem granicznym oraz grzbietem Baraniego, następnie schodzi do Kolonii Olchowiec w okolicy łemkowskiej Izby Muzealnej. Na 3 przystankach czekają na nas tablice informacyjne prezentujące walory przyrodnicze lub dziedzictwo kulturowe i historyczne przedmiotowego terenu. Dowiemy się między innymi o historii i współczesności Olchowca i jego mieszkańców, o działaniach wojennych 1944 roku, a także o buczynie karpackiej, puszczańskich drapieżnikach i ochronie przyrody w Magurskim Parku Narodowym. Dla chętnych istnieje możliwość zwiedzania ścieżki wraz z aplikacją na telefony komórkowe z wykorzystaniem lokalizacji GPS i modułu Bluetooth. Można ją pobrać na Google Play Store lub App Store wpisując nazwę aplikacji: beFOGG lub zeskanować kod znajdujący się na tablicy w pierwszym przystanku ścieżki.

6. Ścieżka przyrodnicza „Buczynowa”

Image

To pierwsza ścieżka monotematyczna, poświęcona została głównie bukom. Prowadzi ona w północno – zachodnią część pasma Magury Wątkowskiej. Ma formę pętli rozpoczynającej się i kończącej w miejscowości Wapienne – najmniejszym polskim uzdrowisku. Kulminacyjnym punktem ścieżki jest szczyt Ferdel [648 m n.p.m.] ze znajdującą się tuz przy nim wieżą widokową.

 Ścieżka ma długość 5,2 km i zlokalizowano na niej 6 przystanków. Na trzech z nich znajdują się tablice z wizjerami, które zachęcają do uważniejszego przyjrzenia się otoczeniu. Grzbietowa partia przebiega przez piękne lasy bukowe, które zachwycają o każdej porze roku. Ścieżka powstała we współpracy z Gminą Sękowa oraz Nadleśnictwem Gorlice. Czas przejścia ścieżki wynosi ok. 3h.

 

Pliki do pobrania:

Facebook