en pl
Zjęcie

Cerkiew w Bartnem fot. Andrzej Czaderna

zobacz całą galerię ]

 

więcej ]

 

Wernisaż prac i uroczystość rozdania nagród
2017-12-14 14:24:05

W poniedziałek, 11 grudnia o godzinie 10.00 w Ośrodku Edukacyjnym im. Jana Szafrańskiego w Krempnej odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w zakończonych konkursach plastycznym i fotograficznym "Ptasie historie" oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Wydarzenie przebiegało w niecodziennie trudnych warunkach, gdyż pogoda utrudniała przybycie zaproszonym Gościom, a brak prądu zakłócił zaplanowany wcześniej przebieg uroczystości. Przybyły jednak 123 osoby z 7 szkół.

więcej ]

Ministerstwo Ochrony Środowiska

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

Image

NFOŚ i GW

 

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Edukacja » Oferta Edukacyjna » Dla szkół i grup zorganizowanych » Ścieżki przyrodnicze

Ścieżki przyrodnicze

Zapraszamy do zwiedzania ścieżek przyrodniczych istniejących na terenie Magurskiego Parku Narodowego:

 1. Ścieżka przyrodnicza Kiczera im prof. Jana Rafińskiego

  Image Ścieżka rozpoczyna się w rejonie nieistniejącej wsi Żydowskie, 5 kilometrów na południe od Krempnej. Na jedenastu przystankach, które położone są na 2,5 kilometrowej ścieżce, zobaczyć można różnorodne siedliska i zbiorowiska roślinne istniejące w Parku. Jest to ścieżka interdyscyplinarna, w trakcie jej przejścia poruszane są zagadnienia ogólnoprzyrodnicze oraz dotyczące funkcjonowania Parku. Łagodny przebieg stoków, po których biegnie trasa sprawia, że jest ona przyjazna dla różnych piechurów. Na ostatnim przystanku przygotowane jest miejsce ogniskowe, z którego można skorzystać po uiszczeniu opłaty w OEM. Przejście ścieżki zajmuje około 1,5 godz.

 2. Ścieżka przyrodnicza Hałbów - Kamień

  Image Ścieżka zaczyna się przy Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum MPN w Krempnej i prowadzi przez Przełęcz Hałbowską, południowe stoki góry Kamień aż do cerkwi greckokatolickiej w Krempnej. Długość jej wynosi 10,4 km i w większości prowadzi przez tereny leśne. Na trasie ścieżki wyznaczono 18 przystanków, na których można się zapoznać z przyrodą Parku oraz niektórymi działaniami ochroniarskimi. Przejście całej ścieżki zajmuje około 3–4 godziny, przy czym można ją podzielić na dwie części: od Ośrodka do Przełęczy Hałbowskiej i tym samym do drogi Krempna – Nowy Żmigród czyli od punktu 1 do 9 – ok. 1–1,5 godziny i od Przełęczy do cerkwi w Krempnej, tj. od punktu 9 do 18 – ok. 2–2,5 godziny. Ścieżka wpisuje się w fragment żółtego szlaku, który na Przełęczy Hałbów łączy się z czerwonym szlakiem turystycznym.

 3. Ścieżka przyrodnicza Folusz

  Image
  Rozpoczyna ona swój bieg w Foluszu przy wejściu zielonego szlaku na teren Magurskiego PN w okolicy wodospadu Magurskiego, a kończy na miejscu dziennego wypoczynku przy zejściu żółtego szlaku z Kornutów w okolicy wychodni skalnej „Diabli Kamień”. Cała trasa ma długość 4 km i można ją przejść w obu kierunkach w czasie około 2 godzin. Najniższy punkt ścieżki (przystanek 1) znajduje się na wysokości 399 m n.p.m., a najwyższy w rejonie przystanku 6 – 570 m n.p.m. Ścieżka biegnie lasem łącząc dwa niezwykle ciekawe i chętnie odwiedzane obiekty geologiczne – wodospad Magurski i wychodnię skalną „Diabli Kamień”. Na trasie przejścia wyznaczono 12 przystanków o różnorodnej tematyce przede wszystkim przyrodniczej ale także historycznej.

 4. Ścieżka przyrodniczo – kulturowa Świerzowa Ruska

ImageTrasa ścieżki biegnie pomiędzy wsią Świątkowa Wielka a Przełęczą Majdan położoną niedaleko Bartnego. Ścieżka poprowadzona została wzdłuż potoku Świerzówka, na terenie nieistniejącej już łemkowskiej wsi Świerzowa Ruska. Długość ścieżki wynosi 4 km, ma łagodny przebieg i spacerem można ją przejść w ok. 2 godziny. Na jej trasie można poznać historię nieistniejącej już wsi, kulturę jej mieszkańców oraz przyrodę i procesy, które cały czas zachodzą w tej dolinie, a wszystko to na 8 przystankach ścieżki. Kończy się ona na Majdanie, skąd w kilkanaście minut można dojąć szlakiem żółtym do przełęczy Majdan, przez którą biegnie fragment szlaku czerwonego łączącego szczyt Magury Wątkowskiej ze schroniskiem turystycznym w Bartnem. Przejście ścieżki Świerzowa Ruska ułatwią przygotowane mostki, ławki oraz deszczochron.

 

Cennik usług

Pliki do pobrania:

Facebook